| Surface | Smooth |
|---|---|
| Length | 30m - 100m |
| Elongation At Break | 700% |
| Thickness | 0.75mm - 3.0mm |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Tear Resistance | 93-374N |
|---|---|
| Thickness | 0.3-3.0mm |
| Type | Geomembranes |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Width | 1m-9m |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Acid And Alkali Resistant |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Application | Heavy Metal Containment Ponds And Industrial Sludge Containment Basins Ect |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Acid And Alkali Resistant |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Acid And Alkali Resistant |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Weight | 100g/m2-800g/m2 |
|---|---|
| Color | Black, White,Green,Blue, Custom |
| Width | 1m-6.6m |
| Acid And Alkali Resistance | Excellent |
| Uv Resistance | 70% |