| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
|---|---|
| Width | 1m - 9m |
| Application | Artificial Lake, Irrigation Reservoirs,Landfill Liners And Erosion Control . |
| Length | 30m - 100m |
| Thickness | 0.3mm - 3.0mm |
| Application | Landfill, Mining(Various Heavy Metals) |
|---|---|
| Chemical Resistance | Acid And Alkali Resistant |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Color | Black, Green, Custom |
| Installation Method | Hot Wedge Welding |
| Puncture Resistance | 240-960N |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Tear Strength | 93-374N |
| Usage | Liners |
| Color | Black, Green, Custom |
| Carbon Black Content | 2.0-3.0% |
|---|---|
| Application | Landfill, Mining, Pond Liner, Etc. |
| Tear Resistance | 93-374N |
| Length | 30m-100m |
| Width | 1m-9m |
| Color | Black, Green, Custom |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Usage | Liners |
| Type | Geomembranes |
| Puncture Resistance | 240-960N |
| Width | 6m-8m |
|---|---|
| Material Content | HDPE |
| Content | HDPE |
| Carbon Black | 2.0~3.0% |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Carbon Black | 2.0~3.0% |
|---|---|
| Length | 50m-100m |
| Color | Black |
| Density | 0.94g/m3 |
| Application | Landfill, Mining, Water Containment, Etc. |
| Main Material | HDPE |
|---|---|
| Product Length | 50m~100m |
| Sample | Free Provided |
| Application | Landfill, Mining, Pond Liner, Etc. |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Carbon Black Content | 2.0-3.0% |
|---|---|
| Application | Landfill, Mining, Pond Liner, Etc. |
| Tear Resistance | 93-374N |
| Length | 30m-100m |
| Width | 1m-9m |
| Geomembrane Color | Black |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Length | 50-100 M |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Density | 0.94g/cm³ |