| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
|---|---|
| Color | Black, Green, Custom |
| Temperature Range | -70°C To 80°C |
| Thickness | 0.3mm-3.0mm |
| Elongation At Break | 700% |
| Puncture Resistance | 240-960N |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Tear Strength | 93-374N |
| Usage | Liners |
| Color | Black, Green, Custom |
| Weight | 100g/m2-800g/m2 |
|---|---|
| Color | Black, White,Green,Blue, Custom |
| Width | 1m-6.6m |
| Acid And Alkali Resistance | Excellent |
| Uv Resistance | 70% |
| Weight | 100g/m2-800g/m2 |
|---|---|
| Color | Black, White,Green,Blue, Custom |
| Width | 1m-6.6m |
| Acid And Alkali Resistance | Excellent |
| Uv Resistance | 70% |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
|---|---|
| Color | Black, Green, Custom |
| Surface | Smooth |
| Puncture Resistance | 240-960N |
| Length | 30m-100m |
| Carbon Black | 2.0~3.0% |
|---|---|
| Thickness | 0.5~2.5mm |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Product Width | 6m~8m |
| Product Length | 50m~100m |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
|---|---|
| Width | 1m - 9m |
| Application | Artificial Lake, Irrigation Reservoirs,Landfill Liners And Erosion Control . |
| Length | 30m - 100m |
| Thickness | 0.3mm - 3.0mm |
| Puncture Resistance | 240-960N |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Tear Strength | 93-374N |
| Usage | Liners |
| Color | Black, Green, Custom |
| Type | Geomembranes |
|---|---|
| Chemical Resistance | Excellent |
| Color | Black, Green, Custom |
| Surface | Smooth |
| Yeild Elongation Rate | 12% |
| Density | 0.94g/cm³ |
|---|---|
| Product Surface | Rough Textured |
| Width | 6m - 8m |
| Content | HDPE |
| Main Material | Virgin HDPE Material |